Akcja Żonkile 2015

19 kwietnia 2015 r. obchodziliśmy 72.rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim  w 1943 r. Aby upamiętnić bohaterów powstania, nasza szkoła wzięła udział w akcji Żonkile. Dzień później - 20 kwietnia 2015r. odbyła się prezentacja pracy wykonanej na konkurs pt. Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice. Uczestnicy pracowali pod opieką p. Renaty Gryz.

 

IMG 2744 Kopiowanie

Już po raz trzeci w rocznicę powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

IMG 2745 Kopiowanie

IMG 2743 Kopiowanie

plakat zonkile

 

 

ŻONKILE 2015 objął patronatem Minister Edukacji Narodowej.

Minister-Edukacji-Narodowej logo

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

eeg