Wyjazd do Chełmna nad Nerem

21 marca 2015 r. gimnazjaliści z kl. I-III pojechali do Chełmna nad Nerem, by zwiedzić niemiecki obóz zagłady Kulmhof. Wyjazd będący kontynuacją obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu miał na celu poszerzenie wiedzy na temat wspomnianego miejsca i upamiętnienie zamordowanych tu ludzi. Został sfinansowany przez Dom Pamięci Starszym Braciom w Wierze. Przewodnikami po tym szczególnym miejscu byli ks. Wojciech Lemański i historyk Zdzisław Lorek. 

 

 

Obchodzony co roku w Gimnazjum Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu jest już tradycją pustelnickiej placówki. Uczniowie, uczestnicząc aktywnie w kolejnych projektach realizowanych pod kierunkiem p. Renaty Gryz, pogłębiają wiedzę nt. Zagłady, kształtują postawy nacechowane szacunkiem oraz rozumieją bogactwo wynikające z współistnienia różnych kultur. Chełmno nad Nerem to miejsce szczególne, ośrodek masowej i natychmiastowej eksterminacji Żydów w latach 1941-1945. Oddalony o kilka kilometrów Las Rzuchowski kryje w sobie setki tysięcy zamordowanych, których chcieliśmy upamiętnić. Dlatego też odczytaliśmy tu m.in. fragmenty relacji nielicznych ocalałych, Szlamy Winera i Szymona Srebrnika z Łodzi oraz fragmenty Odezwy do naszego przyszłego narodu.

Określam wam życie narodu żydowskiego z roku 1939, 1 X, do roku 1 XII 1944 w jaki sposób was zagnębili. Wzięto was od starego do niemowlęcia między miasteczka Koło a Dąbie, wzięto nas do lasu, tam nas gazowano, rozstrzeliwano i spalili. Otóż prosimy aby nasi bracia się [za nas mścili?] na naszych morderców Niemców. Świadkowie naszego zgnębienia są Polacy, którzy mieszkają w tej okolicy. Jeszcze raz prosimy o rozgłoszenie tego morderstwa na całym świecie i do każdej redakcji. Pisali to ostatni Żydzi którzy tu […]. Żyliśmy tu dnia 1 XII 1944 roku.

Chełmno to kolejne miejsce, w którym uczniowie wraz z opiekunami uczcili pamięć zamordowanych. W ubiegłym roku gimnazjaliści byli w Treblince, w tym roku odwiedziliśmy Chełmno, a przed nami jeszcze wyjazd do Lublina i na Majdanek (7 maja 2015 r.) oraz do Łodzi (8 czerwca 2015 r.).

Zdjęcia w galerii autorstwa p. Renaty Gryz i Sylwii Kwaśniewskiej.

http://zspustelnik.stanislawow.pl/galeria1/155-wyjazd-do-che