Lekcja na żywo

23 października2014 r. klasy I-III gimn. wraz z opiekunami uczestniczyły w lekcji na żywo pt. Opowieść o Żydach polskich.

 

 

Projekt został przygotowany w związku z planowanym na 28 października 2014 oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa jest jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukazano fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju.

W trakcie lekcji - prowadzonej przez Marię Seweryn i Maciej Orłosia – uczniowie obejrzeli wystawę, przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Uczniowie przeszli też przez galerie opowiadające o dyskryminacji i Zagładzie. Zwieńczeniem podróży była rozmowa na temat powojennych losów społeczności żydowskiej w Polsce. 

Tego typu lekcje nie tylko pogłębiają zdobytą już wiedzę nt. polskich Żydów, ale też stają się doskonałym sposobem na pokazanie koegzystencji narodu polskiego i żydowskiego na przestrzeni dziejów, a także są impulsem do podejmowania kolejnych działań, wśród których można wymienić Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu (styczeń 2015r.) czy wyjazd do Lublina i na Majdanek ( 7 maja 2015r.).